Недоносените бебета: защо се нуждаят от рехабилитация в първите месеци след раждането

 

В нашата практика прекарваме голяма част от ежедневието си с недоносени бебета. През първите месеци от техния живот вероятността от изоставане в двигателното им развитие е голяма. По-късно от другите бебета повдигат своята глава, играят с ръцете си, сядат, стават и прохождат. Специализираните упражнения, масажът и ключовите позиции, които са част от терапията, помагат на недоносените по-лесно да организират своите движения. Повечето недоносени бебета се повлияват много добре от тази специализирана помощ, като при някои напредъкът е по-бавен, а други бързо наваксват своето двигателно развитие.

 

Някои недоносени бебетата се диагностицират с церебрална парализа – въпреки терапията, за в бъдеще те ще имат двигателни дефицити изразени в различна степен. Освен това преждевременно родените деца могат да покажат изоставане в познавателните си умения и общуването на по-късен етап от живота си. Двигателното развитие е в основата на всички последващи умения на детето, затова ранната рехабилитация на недоносените е особено важна, за да се избегне или намали степента на евентуално изоставане на по-късен етап.

 

Недоносените бебета трябва да се проследяват от рехабилитатор
с опит в детската неврохабилитация възможно най-рано след
изписването, защото не винаги през първата година може да се установи
дали детето ще има изоставане в по-нататъшното си развитие.

 

В този дух споделяме с вас полезна информация и съвети, които да ви насочат в грижите за двигателното развитие на вашето дете.

 

Гимнастика за бебета

  

Кои бебета се определят като недоносени?

Недоносените деца са тези, родени преди края на 37-ма седмица от бременността (гестационна седмица) или с тегло под 2,5 кг. Степените на недоносеност се определят като:

  • Екстремна недоносеност – по-малко от 28 седмици
  • Висока недоносеност – от 28 до по-малко от 32 седмици
  • Умерена недоносеност – от 32 до 37 седмици

Недоносените бебета се класифицират и според теглото при раждане:

  • Бебе с ниско тегло– под 2500 гр.
  • Бебе с много ниско тегло – под 1500 гр.
  • Бебе с изключително ниско тегло – под 1000 гр.

 

Какви са възможните мозъчни усложнения и
рискове от усложнения при недоносените бебета?

Колкото по-недоносено е едно бебе, толкова по-незрели са всички негови органи и системи. При тези деца мозъчните структури са недоразвити и по-лесно раними, следователно рискът от неврологични проблеми е по-висок. Някои се проявяват с раждането, а в други случаи трябва да мине време, за да се установи проблема. 

Възможните церебрални усложнения включват мозъчни кръвоизливи (интравентрикуларни кръвоизливи, ИВК), образуване на кисти (перивентрикулна левкомалация, ПВЛ), хидроцефалия и епилепсия. Преждевременно родените са с повишен риск от развитие на церебрална парализа, дислексия, хиперактивност, дефицит на вниманието, трудности с концентрацията и други когнитивни проблеми.

 

Как да стимулираме двигателното
развитие в първите месеци след раждането? 

Колкото по-кратък е престоят в кувьоза, толкова по-добре е за бебето, тъй като условията в кувьоза са доста по-различни от тези в майчината утроба. Детето се излага на изкуствена светлина и високочестотни шумове на апаратите. Детето лежи по гръб с изпънати крайници, без да може да поддържа симетрична позиция на тялото си. Докато е в кувьоза е добре то да се поставя в по-свита позиция и да се осигури среда максимално близка до тази в утробата на майката, с минимални външни стимули.

След престоя в кувьоза, недоносеното бебе трябва да будува както по гръб, така и настрани и по корем, като по няколко пъти на ден се сменя позицията на тялото. В този ранен етап от двигателното развитие е много важно да обучим родителите в какво положение трябва да носят децата, в какви позиции да ги поставят през деня и как да адаптират пространството спрямо нуждите на недоносеното. Когато е по гръб е препоръчително детето да се поставя в ембрионална позиция „тип гнездо“. Това позициониране се използва в отделението по неонатология и вкъщи до възраст 3,5-4 месеца, когато бебето започва да се опитва само да се обръща настрани.

 

Позициониране тип гнездо

Позициониране „тип гнездо“
източник: Neonatal Nursing: A Global Perspective

 

Когато държим кърмачето на ръце, то трябва да е свито и да усеща опора по цялото тяло, подобно на позицията в майчината утроба. Когато е по корем може да се използва фитбол топка, която прави по-лесно повдигането на главата. Постепенно времето по корем трябва да се увеличава, като след третия месец то трябва да е преобладаващо докато бебето е будно.

Масажът и гимнастиката са изключително важни за ранното детско развитие на всички бебета, особено за недоносените, независимо дали те имат двигателно изоставане. Това са добри средства за изграждане на стабилна връзка между майката и детето, тъй като във времето, прекарано в интензивното отделение те са били разделени.

Движенията по време на масажа трябва да са много нежни, плавни и внимателни. Добре е през цялото време майката да говори на своето кърмаче – да му пее, да му разказва приказки, да му разказва за тяхното семейство. Това подпомага както двигателното, така и емоционалното развитие на детето.

 

Масаж на бебе

 

Гимнастиката при недоносените бебета е също изключително важна, като за всяко дете се правят специализирани упражнения, в зависимост от етапа му на развитие. Работата с недоносените бебета трябва да е много внимателна и те трябва да бъдат спокойни и в постоянен контакт с терапевта. Да се научат да правят нещата, в които изостават по естествен начин, без натискане, без плач, без несъобразени за техните възможности упражнения.

 

Кога да посетим детски рехабилитатор и
какво да очакваме от консултацията?

Не е нужно родителите да бъдат насочени от педиатър или невролог, нито да чакат детето да достигне определено тегло, за да посетят рехабилитатор. Грижите от рехабилитатор започват след изписване от неонатология. Когато бебетата са готови изписване, родителите трябва да бъдат запознати с етапите на развитие и за спецификите при недоносените. Първата година от раждането е най-важният етап от развитието на бебетата. Започвайки рехабилитация преди първата година и особено в първите три месеца, когато пластичността на мозъка е най-висока, ние най-пълноценно стимулираме двигателното развитие и нормализираме мускулния тонус.

По време на консултация изследваме и оценяваме функционалното състояние на недоносеното дете и изготвяме специализирана програма. Също така даваме препоръки на родителите за специфичните грижи, които трябва да полагат у дома – как да стимулират бебето по подходящ начин, какви игри са подходящи за развиване на зрителния контакт, тактилността и общуването. Съветваме родителите как да изградят двигателен режим, за да бъде детето подготвено по време на рехабилитация и да приема самите движения като нещо нормално. Целта на нашата работа е да направим така, че детето по-лесно да се адаптира към заобикалящата го среда – показваме му как по-ефективно да се движи в пространството.

Рехабилитацията в ранна бебешка възраст е ключова, защото до третия месец в мозъка се оформят много нервни пътища и двигателните умения се развиват много по-лесно. В следващите етапи този процес е по-бавен и затова не трябва да изпускаме точно първите месеци.

 

Този текст има информативен характер и не замества консултация със специалист.

Кабинет за рехабилитация „Развитие потенциала на детето“, град Пловдив. Ако можем да бъдем полезни на вас и вашето дете, не се колебайте да се свържете с нас за консултация или съвет на 0898 436 812.