Тортиколисът се явява най-често в резултат на дисбаланс в хармоничната работа на двата мускула, които се простират от двете страни на шията – Sternocleidomastoidei (SCM), дължащ се на патологични, структурни, или тонусни промени в един от тях.
Изкривяването на шията при вродения тортиколис най-често се забелязва след раждането. Главата е наклонена към страната на увредения мускул, а лицето към противоположната.
Левостранен тортиколис
Наблюдават се следните симптоми:
- Бебето накланя или обръща главата си само на едната страна;
- Бебето се опитва да се храни повече на една страна;
- През първите няколко седмици може да се напипа мека бучка или уплътнение в засегнатия мускул на шията. Тази бучка не е болезнена и постепенно изчезва до около 6-месечна възраст;
- Наблюдава се асиметрия във формата на главата и/или лицето;
- В някои случаи рамото от засегнатата страна е повдигнато.
Тортиколис е една от най-често срещаните патологии при бебетата, на трето място след луксация на тазобедрената става и криви ходила (pes equinovarus).
Етиология
Тортиколисът може да бъде причинен от:
- Травма по време на раждане, която причинява мускулна фиброза и скъсяване на мускула;
- Неудобно положение на плода в утробата на майката;
- Увреждане на централната нервна система, например при деца с ДЦП (централен тортиколис);
- Функционален блокаж на ставите на главата (атканто-окципитална и атланто-епистрофеална става), настъпил по време на раждането;
- Вторична деструкция на мускулни и нервни влакна. В този случай засегнатият мускул SCM преминава в хипофункция.
Клинична картина
При всяко дете клиничната картина е различна. В някои случаи има леко ограничение в движенията на главата, докато при други патологията ограничава напълно движенията на главата в противоположната посока. Опитите за завъртане на главата в правилната позиция често карат бебето да плаче и му причиняват болка.
Десностранен тортиколис
Изход от заболяването
Когато се диагностицират навреме и се прилага правилна терапия, 80% от децата се възстановяват напълно, без да изпитат дългосрочните ефекти на тортиколис.
Тортиколисът може да доведе до:
- Фиброза на цервикалната мускулатура с прогресивно ограничаване на движението на главата;
- Асиметрия на черепа и лицето (плагиоцефалия);
- Компенсаторна сколиоза, която се влошава с възрастта.
Насоки за родители
✓ Когато бебето се носи на ръце, неговата глава трябва да бъде подкрепена така, че да не виси и да бъде коригирана в правилна позиция.
✓ Важно е да се осигурят условия, в които детето да се обръща активно към засегнатата страна. За целта може да поставяте играчките и да стимулирате детето от страната на скъсения мускул.
✓ Кошарата на детето трябва да се нагласи така, че лицето му да може да бъде обънато към страната на скъсения мускул. Когато слагате бебето да спи, може да го поставяте по гръб с лице към стената. Тъй като бебетата предпочитат да гледат към стаята, то активно ще се опитва да се обръща, което ще разтяга свитите мускули на врата.
Левостранен тортиколис
✓ Когато лежи на страната на скъсения мускул, под главата трябва да има възглавница. Когато е на предпочитаната страна не се използва възглавница.
Десностранен тортиколис
✓ При хранене, може да предлагате шишето или гърдата по начин, който насърчава бебето да се обръща към засегнатата страна.
✓ Когато носите детето в странична позиция на засегнатата страна, може да разтягате скъсения SCM мускул с ръката, която е поставена под главата му.
Кога започваме терапия при тортиколис и какво да очакваме от консултацията с детски рехабилитатор?
Препоръчително е терапията да започне веднага след поставяне на диагнозата. По време на консултация с детски рехабилитатор се дават насоки на родителите как да позиционират детето и се изготвя комплекс от терапевтични упражнения. Колкото по-рано се започне правилна терапия, толкова по-лесно се повлиява тортиколиса.
Комплексът от упражнения се изготвя съобразно възрастта на детето и неговите възможности, като на първо място целта ни е да не задълбочим патологията. Най-добре е да се стимулира активното участие на детето, като го караме да проследява предмети, да се обръща към звук или да играе с играчки в желаната от нас посока и позиция.
Предлагаме на детето дейности, които ще активират работата на мускула от противоположната страна на скъсения SCM.
Тренировъчната програма трябва да продължи докато се постигне желаната корекция, като честотата на упражненията се определя в зависимост от нуждите на конкретното състояние.
Ако сме започнали рехабилитация в първите месеци след раждането, се получава видимо подобрение когато бебето лежи по гръб. В този начален етап често срещана грешка е да се прекрати терапията, защото бебето започва да стои видимо по-симетрично. Но когато бебето започне да сяда, родителите отново виждат, че главата се накланя настрани. Прекратяването на упражненията без да сме постигнали желаната корекция причинява проблеми.
Ако патологията не може да се повлияе въпреки правилното позициониране и спазване на редовната домашна програма за упражнения, при бебета на възраст над 4 месеца се използва мека яка за врата или регулируема възглавница за опора на врата (pillow for torticollis).
Хирургична интервенция
Хирургичната интервенция трябва да се избягва в ранна детска възраст и в период на прохождане. Оперативната намеса дава добри резултати, осигурявайки удължаване на засегнатия шиен мускул.
Текстът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Кабинет за рехабилитация „Развитие потенциала на детето“, град Пловдив предоставя специализирана рехабилитация на деца с церебрална парализа, тортиколис, акушерска пареза, недоносени бебета, деца с неврологични заболявания и увреждания и с трудности в двигателното си развитие. Ако можем да бъдем полезни на вас и вашето дете, не се колебайте да се свържете с нас за консултация или съвет на 0898 436 812.
Автор: Христо Спасов, магистър-кинезитерапевт, сертифициран Бобат терапевт