Двигателно развитие на бебето от 0 до 12 месеца

 

През първата година новороденото преминава през няколко ключови етапa на развитие – от разпознаването на гласа на майката през първите седмици, до първите стъпки на около 12-месечна възраст.

Именно през кърмаческия период човек придобива умения, които ще му служат за цял живот!

В тази статия ще намерите информация за развитието на бебето по месеци през първата година от неговия живот. Наслаждавайте се на всичко ново, което то научава ежедневно и не забравяйте, че всяко бебе е уникално и расте със собствено темпо. Дори и за едно и също дете може да се отчита различно темпо на развитие в отделните стадии.

 

Развитие на бебето от 0 до 1 месец

През първите месеци от живота движенията на кърмачето са хаотични, некоординирани и водени предимно от рефлексите, които изчезват с течение на времето. Тонусът на мускулите сгъвачи (флексори) е физиологично повишен – ръцете са сгънати, дланите са свити в юмрук, краката са разтворени на 90 градуса (абдукция) и колената са леко свити. От позиция по корем бебето може да си вдига главата за кратко, опората е на предмишниците и гърдите. От същата позиция легнало върху едната бузка то може да повдигне главата си и да легне на другата буза.

В този период бебето може да фиксира и да проследява предмет за кратко, а разстоянието до което вижда е около 30 см – достатъчно, за да види лицето на майка си когато тя го храни. Научните изследвания доказват, че много скоро след раждането бебето познава гласа на майката и го разграничава от други гласове.

 

Развитие на бебето от 2 до 3 месеца

На 2-месечна възраст, когато бебето е по гръб може да повдига краката от повърхността и да рита при възбуда, редувайки единия и другия крак. Контролът на главата е по-добър. В позиция по корем, опората е на корема и предмишниците.

На 3-тия месец започва да се интегрира хвататеалният рефлекс и ръцете на детето не са свити в юмрук през цялото време. Детето умее да събира ръцете в средната линия – обича да ги наблюдава, да си играе с тях и да ги поставя в устата, като по този начин опознава своето тяло. Това е важен етап от развитието му, затова не препоръчваме да се ограничава.

В този период, когато бебето е по корем, то може да държи главата повдигната на 45 градуса и да ротира главата свободно в двете страни. Зрителните и слуховите реакции предизвикват у него усмивка, то издава все повече звуци, гука и посяга към играчки.

 

Развитие на бебето от 4 до 5 месеца

Периодът на мускулната хипертония намалява и се замества с нормален мускулен тонус. Легнало по корем, бебето държи главата си в централна позиция на 90 градуса и има добре развита симетрична лакетна опора. От тази позиция то може да прехвърля тежестта си върху едната ръка и с другата да хваща предмети, поставени пред него, както и предмети поставени по-нависоко. Поради тази причина е особено важно поставявето на играчки извън обсега на детето, за да се опитва да ги достига. От позиция по гръб играе с колената си, след това със стъпалата и по-късно си ги лапа. Както вече споменахме, това е етап на опознаване на собственото тяло.

В същия период детето успява да прехвърля играчки от едната ръка в другата като пресича средната линия на тялото. На 4,5 месеца се обръща от гръб по корем и по-късно от корем по гръб. Към края на 5-тия месец може да се обръща свободно.

 

Развитие на бебето от 6 до 7 месеца

На 6-тия месец в позиция по корем се наблюдава симетрична дланна опора, а центърът на тежестта е на дланите и бедрата. По корем бебето успява да се завърта около оста си на 360 градуса, използвайки ръцете. Когато поставим бебето да седи то си използва ръцете за опора и седи с леко заоблен гръб.

На 7 месеца гърбът е по-изправен и седежът е по-стабилен. В този период бебето започва да пълзи (войнишко пълзене). Към края на 7-мия месец се опитва да се повдига на четири опори и да се люлее напред-назад. Прехвърля тежестта на тялото ту върху ръцете, ту върху краката и се подготвя за координирано лазене. Хваща предмети, събирайки възглавничките на палеца и пръстите (нисш пинсетен захват), удря предмети един в друг, държи бутилка, и пъха показалец в предмети.

 

Развитие на бебето от 8 до 9 месеца

Около 8-мия месец седежът е стабилен, детето вече може да използва ръцете си свободно, а като седи гърбът му е изправен. Пренася тежестта на тялото странично (латерално), като протяга ръката настрани, за да хваща предмети, поставени на разстояние от него.

В същия период се наблюдава и координирано лазене. Лазенето е важен етап от развитието на детето. То помага за опознаването на околната среда и за образуването на картата на тялото. Лазенето засилва мускулите на цялото тяло и развива мозъка, тъй като двете хемисфери на мозъка работят заедно. В този период бебето може да преминава самостоятелно от седеж в 4 опори и обратно, да сяда странично, и да играе на коленца. Когато лежи по гръб може да се изправя през едната ръка и да преминава в седеж.

Детето активно изследва пространството около него. Търси скрити предмети (примерно, като поставим играчка под чаршаф, то я открива). Тази игра е съществена крачка за мисловното развитие на детето. Към 9-тия месец хваща предмети, събирайки връхчетата на палеца и показалеца (висш пинсетен захват).

 

Развитие на бебето от 10 до 12 месеца

В началото на периода се изправя по мебелите, играе на коленца, катери се по дивана. Когато се изправи си пуска едната ръка и хваща предмети, ходи по мебелите, като първоначално се държи стабилно и след това намаля опората. Докато се държи с едната ръка кляка и взима предмет от земята. В началото му е трудно да слиза на земята и се пуска да пада по дупе, но с течение на времето се научава да слиза. Към 11 месеца започва да ходи между мебелите, така се подготвя за свободно ходене.

На 12 месеца може да слага няколко кубчета едно върху друго, казва няколко думи, разбира какво говорят възрастните.

В общия случай за типично се приема прохождане между 12-15 месец, най-късно 18 месец. Ходенето не е стабилно и детето пада често. При това незряло ходете горните крайници имат балансираща роля. До 1 година и 6 месеца децата са нестабилни при ходене, изкачване на стълби и бягане.

С овладяването на ходенето, детето е готово да извоюва света!

Когато прохождат, децата ходят със широко отворени крака
и със сгънати ръце, за да запазват по-добре развновесие.

 

Препоръки за пълноценно развитие през първата година

1. Започнете отрано с време по корем

Важно е да започнете да поставяте новороденото по корем веднага след изписването, като първоначално то може да прекарва по 1-2 минути по корем. Когато навърши 3-4 месеца, бебето трябва да прекарва минимум 1-2 часа на ден по корем.

В първите няколко месеца ролята на масажа и пасивните движения е голяма, те подпомагат лимфо- и кръвообращението, подобряват връзката между родителя и детето, подпомагат сензорното и психо-емоционалното развитие. След 4-тия месец масажът се замества с активни упражнения, които стимулират двигателното развитие.

2. Поставяйте новороденото в разнообразни позиции

В първите месеци разнообразявайте позициите, в които поставяте бебето. Всяка позиция ще даде различни стимули на бебето и ще му помогне по-лесно да опознае възможностите на тялото си. Позицията по корем ще развие мускулите на гърба, позицията по гръб – мускулите на предната част на тялото, а страничният лег ще помогне на детето по-лесно да се научи да използва ръцете си.

3. Позиционирайте играчките спрямо възрастта

Преди 3-тия месец бебето не може да използва координирано ръцете си и играчките трябва да се слагат близко до него и пред него. Когато бебето започне да използва ръцете си, започнете да подавате предметите встрани, за да се опитва да пресича средната линия.

4. Изчаквайте детето да се справя само

Включвайте игри, в които детето само да взима играчка или само да преодолява препятствие. Старайте се ако помагате, помощта да е минимална. Насърчавайте двигателната активност и изчаквайте детето само да преодолява трудностите, за да може да се научи да се опитва да се справя само.

 

 

 

 

Автор: Шенгюл Хасан, детски рехабилитатор

 

Текстът има информативен характер и не замества консултация със специалист.


 

Център за рехабилитация на деца „Развитие потенциала на детето“, град Пловдив предоставя специализирана рехабилитация на деца с церебрална парализа, тортиколис, акушерска пареза, недоносени бебета, деца с неврологични заболявания и увреждания и с трудности в двигателното си развитие. Ако можем да бъдем полезни на вас и вашето дете, не се колебайте да се свържете с нас за консултация или съвет на +359 898 436 812.